Sibiřská borovice (Pinus sibirica) je strom vysoký až 40 metrů s průměrem kmene až 1,5–2 metry. Koruna mladých stromů má ostře pyramidový tvar a vzrostlé stromy mají širokou šířící se a dokonce i vrcholnou korunu. Sibiřská borovice roste pomalu, dožívá se 300–500 a někdy i 500–800 let. Má rychlost růstu 1 cm za rok a přináší plody až po 30 letech. V roce s vysokým výnosem poskytuje jeden velký strom až 1000-1500 šišek. Její hlavní zvláštností a hodnotou je nízká hmotnost, úžasné barevné tóny, atraktivní struktura a aroma, stejně jako vysoká odolnost proti rozkladu.

Sibiřský cedr.

V průběhu vědeckých zkoušek v cedrových lesích vědci zjistili, že cedr je schopen přilákat a akumulovat kosmickou energii. To může být důvodem pro zázračná uzdravení, která se lidem často stávala při procházkách v cedrových hájích.

Je jisté, že na Sibiři jsou umístěny takzvané cinkající cedry, které skutečně cinkají, vydávají zázračný zvuk a vydávají mimořádnou luminiscenci.

Cedr je jedním z energeticky nejsilnějších stromů. Rozptyluje koncentrovanou čistou energii, a proto představuje jeden z oblíbených stromů poustevníků a léčitelů.

Cedr lze najít jen výjimečně. Jeho dřevo je krásné a snadno ověřitelné. Cedrové výrobky se nicméně na trhu prodávají jen zřídka. Struktura a energie cedru se perfektně hodí k dokončování saun, koupelen a vstupních hal, stejně jako k výrobě nábytku a tužek. Kromě toho mají domy z cedrového dřeva řadu skvělých fyzikálních vlastností – vydrží vysoké tlakové, tahové a ohybové zatížení a omezují zvuky. Správně postavená cedrová roubenka nevyžaduje další tepelnou izolaci. V návaznosti na sezónní přírodní variace vytvářejí roubené stěny cedru nejpříznivější teplotní a vlhkostní podmínky uvnitř areálu.

Cedr je přírodní konzervační prostředek a dům z cedrového dřeva je imunní proti maligním bakteriím, čímž chrání pouze sterilní vzduch. Cedr naplňuje okolí příjemnou, jemnou a jemnou vůní, která má léčivý účinek na lidské zdraví.

Hlavní zvláštnost a hodnota cedru spočívá v tom, že jeho dřevo je odolné proti vlhkosti a nemůže být korodováno hmyzem. Cedrové dřevo je prakticky imunní proti rozpadu a poškození brouků. Proto je cedrová vlečka v Evropě široce používána jako dokončovací materiál. Může být použit pro jakýkoli architektonický styl a příznivě se hodí pro různé druhy zacházení. Cedrové dřevo je zároveň měkké a pevné, díky čemuž dělnicí jeho tak oblibují. Může být snadno rozřezané, leštěno a sušeno bez praskání. Všechny tyto vlastnosti udělují cedru status vzácného a elitního dřeva.